Zgłoszenie budowy tymczasowego obiektu budowlanego

Zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, polegających na montażu tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Przez tymczasowy obiekt budowlany należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.
    • Wydział Budownictwa
    • Termin załatwienia Jeżeli w terminie 21 dni od dnia złożenia zgłoszenia – organ nie wniesie sprzeciwu, inwestor może przystąpić do wykonania robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.
    • Osoba kontaktowa Joanna Kacprzycka, Magdalena Meller, Katarzyna Rybacka - Potyra, Ewa Smykowska, Łukasz Jędrzejewski
    • Miejsce załatwienia pokój 105, 106, 107
    • Telefon kontaktowy 54 280 39 18
    • Miejsce odbioru pokój 105, 106, 107
    • Wymagane dokumenty oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane -PB-5
      odpowiednie szkice i rysunki usytuowania obiektu na mapie z podaniem wymiarów oraz charakterystycznych odległości od granicy działek i istniejących obiektów,

    • Opłaty 17 zł w przypadku dołączenia do wniosku pełnomocnictwa ( nie dotyczy pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu) ,17 zł w przypadku wniesienia o pisemne potwierdzenie braku zgłoszenia
    • Tryb odwoławczy W razie wniesienia przez organ sprzeciwu do wnioskowanego zgłoszenia, stronom przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji w terminie 14 dni od daty jej doręczenia do Wojewody Kujawsko - Pomorskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
    • Uwagi

      Organ może nałożyć w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na montaż tymczasowych obiektów budowlanych objętych zgłoszeniem, jeżeli realizacja może naruszyć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:

      • zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
      • pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
      • pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych,
      • wprowadzenie, utrwalenie, zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
        Organ nałoży w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę obiektu budowlanego, jeżeli realizacja jest przewidziana na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
        Po upływie 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu organ administracji architektoniczno – budowlanej upoważniony jest do podjęcia działań zmierzających do ustalenia wykonania i egzekwowania obowiązku rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce tymczasowych obiektów budowlanych, wybudowanych na podstawie skutecznie dokonanego zgłoszenia, przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy  określonego w zgłoszeniu.
    • Podstawa prawna

      art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2021. poz. 2351 ze zm.)

    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>